Porozmawiajmy o depresji


Świadomość społeczeństwa odnośnie chorób i zaburzeń psychicznych wzrasta, co niezmiernie cieszy psychologów i psychoterapeutów. Jednak tak wielu osobom trudno jest zrozumieć i zaakceptować, że depresja to też choroba, która powoduje cierpienie. Według Światowej Organizacji zdrowia depresja z perspektywy lat staje się coraz częściej występującym problemem zdrowotnym na świecie. WHO prognozuje, że zbliżamy się do momentu, gdzie to depresja będzie najczęściej występującą chorobą na całym świecie. Na depresję obecnie cierpi kilkaset milionów ludzi, którzy zostali zdiagnozowani. Ile jest więc tak naprawdę cierpiących osób? Dlatego wiele się mówi o tym, iż bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby by zwiększyć szanse osoby chorej na powrót do zdrowia. Nieleczona depresja stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.


Depresja smutek - Jak wygląda depresja?


W życiu każdego pojawia się moment kiedy czujemy smutek, przygnębienie. Wiążę się on z różnymi sytuacjami, doświadczeniami, które są po prostu przykre. Odbierają chęć do działania, dostarczają dużo niepokoju i stresu. Czy wówczas można powiedzieć, że mamy do czynienia z depresją? Czy to czas by skorzystać z pomocy specjalisty, np. psychologa? By udać się do gabinetu psychologa czy też spotkać się z psychologiem online nie ma żadnej reguły. Po prostu zrób to gdy tego potrzebujesz, gdy potrzebujesz przepracować pewną trudność i wcale nie musisz nikogo pytać o zdanie. Jesteś ważny - zapamiętaj. Jednak wspomniane dolegliwości nie oznaczają depresji. Depresja wymaga szerszej definicji niż złe samopoczucie. Psycholodzy, psychiatrzy definiują depresję jako szczególny stan zaburzeń emocji, nastroju. Rozpoznanie i zdiagnozowanie depresji nie zawsze jest proste. Psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta nie może zbadać chorego, ich narzędziem jest to co słyszą od pacjenta i to co widzą podczas rozmowy. 


Po czym poznać depresje? 


Klasyfikacja chorób ICD-11 wskazuje, że aby stwierdzić epizod depresyjny musi wystąpić 5 z 10 objawów, które muszą występować codziennie, przez większość dnia, przez co najmniej 2 tygodnie.

  • obniżenie nastroju 
  • wyraźnie zmniejszenie zainteresowania, brak potrzeby i radości z aktywności, osłabienie energii
  • zmniejszona zdolność utrzymania uwagi i koncentracji lub niezdecydowanie przekonanie o niskiej własnej wartości (lub nadmierne), nieuzasadnione poczucie winy
  • pesymistyczny obraz przyszłości
  • nawracające myśli o śmierci
  • bezsenność lub nadmierny sen
  • znaczące zmiany apetytu lub wagi
  • pobudzenie psychoruchowe lub opóźnienie
  • brak energii, zmęczenie

Co to jest depresja?


Należy jednak pamiętać, że by zdiagnozować depresję nie wystarczy tylko wyliczyć powyższe objawy i ją stwierdzić. Objawy mogą występować z różny nasileniem, w różnym “układzie” bądź nawet te najbardziej charakterystyczne będą trudne do zobaczenia. Błędne myślenie na temat depresji bywa też przeszkodą do podjęcia działań pomocowych. Wiele osób słysząc “depresja” widzi osobę, zapłakaną, smutną. Tak naprawdę wielu chorych nie potrafi określić aktualnego stanu emocjonalnego, są obojętne. Smutek nie jest wyznacznikiem depresji. Dlatego też, nie można diagnozować samodzielnie, należy sięgnąć po wsparcie psychologiczne. Pamiętaj, że korzystając z benefitu, jakim jest Psychopakiet możesz skorzystać z rozmowy z psychologiem za darmo. 


Gdzie szukać pomocy? Kto leczy depresję?


Osoba zmagająca się z depresją często ma poczucie, że nic nie ma sensu. Brakuje jej chęci i siły do skorzystania z psychoterapii. Wtedy należy postarać się uświadomić, że taka forma pomocy psychologicznej jest jej niezbędna by powróciła do zdrowia. Bardzo często oprócz terapii z psychoterapeutą konieczne jest leczenie farmakologiczne, przed którym pacjenci czują duży lęk. Ponadto osoba chora  czuje się bezsilna, czuje duże poczucie winy. Ważne jest aby pomóc w rzucaniu tego ciężaru. Uświadomić, że chory nie jest niczemu winny. Nikt świadomie nie wywołuje choroby a nawet nie ma takiej zdolności. Wsparcie dla chorego to bycie obok. Dawanie mu  poczucia, że  jest nam potrzebny, że akceptujemy jego stan i rozumiemy. Dla jednego wsparciem może okazać się pomoc w szukaniu odpowiedniej formy pomocy psychologicznej. Dla kogoś innego będzie to wspólne udanie się na terapię czy wizytę u psychiatry, albo przytulenie i po prostu bycie obok - uświadamianie, że jest się ważnym. Jeżeli dostrzegasz objawy depresji u siebie lub kogoś w swoim otoczeniu nie bagatelizuj tego.


Ważne! Jeżeli jesteś osobą wspierającą osobę chorą na depresję nie zapominaj o swoim zdrowiu psychicznym. Z pewnością dla Ciebie jest to trudne doświadczenie. Dbając o siebie dbasz też o swoich najbliższych. Rozmowa z psychologiem może być dla Ciebie pomocna.

Wybierz z nami swojego specjalistę.