Czas na harmonię i spokój – czyli jak poradzić sobie ze stresem


Stres to przede wszystkim naturalna reakcja organizmu. Błędem byłoby więc, gdybyśmy chcieli pokazać, jak się go pozbyć. Czy w ogóle tak się da? Czy unikanie sytuacji stresujących, czyli takich, które np. zagrażają naszemu dobrostanowi, jest możliwe? Ciężko to sobie wyobrazić. Poza tym stres odgrywa niekiedy rolę motywacyjną, spełnia potrzebę realizacji wyzwań, co sprzyja rozwojowi kreatywności, sprytu, nieszablonowego myślenia. 


Patrząc na dzisiejsze tempo życia, stres stał się elementem codzienności człowieka. Doświadczamy go na każdej płaszczyźnie. Skoro już wiemy, że stres jest, był i będzie, to czy w ogóle da się coś z nim zrobić? Można nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach napięcia adekwatnie do sytuacji. 


Co zrobić, aby stres nie przejął kontroli nad naszym życiem?


Zobaczmy, kiedy możemy powiedzieć, że stres staje się zagrożeniem. Wtedy, gdy zaczyna dominować nad naszym życiem, brakuje nam zasobów do radzenia sobie na co dzień, nieustannie myślimy o negatywnych aspektach danej sytuacji. To właśnie znak, że stres pozbawił nas kontroli nad nami samymi. 


Już w latach 30. XX wieku postawiono hipotezę o zależności między przewlekłym stresem a chorobami somatycznymi. Oznacza to, że czynniki psychologiczne mają wpływ na stan zdrowia i choroby. Dziś ta koncepcja stała się faktem. Sheldon Cohen, amerykański naukowiec, prowadząc badania nad stresem i jego związkiem z funkcjonowaniem układu nerwowego, potwierdził, że utrzymujące się dłużej niż miesiąc poczucie braku kontroli nad daną sytuacją wpływa na obniżenie odporności organizmu. A to prowadzi do innych negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Ponadto stres może objawiać się w sferze cielesnej człowieka jako: ból, problem z zasypianiem, niespokojny sen, reakcje układu pokarmowego, nadmierne pocenie i wiele innych. 


Sposób radzenia sobie ze stresem


Poradzić sobie ze stresem to przede wszystkim odzyskać równowagę. 


Krok 1

Poznaj siebie, gdy odczuwasz lęk i napięcie. Zobacz, co jest źródłem stresu, w jaki sposób na niego reagujesz i jak odczuwa go Twoje ciało. 


Krok 2

Akceptacja. Gdy się stresujesz – nie wypieraj tego. To reakcja Twojego organizmu, która o czymś Cię informuje. 


Krok 3

Sporządź listę i zapisz, jakie sposoby w radzeniu sobie ze stresem służą Ci najlepiej, a które wręcz przeciwnie.

 

Krok 4

Pamiętaj o wsparciu bliskich, znajomych. Szczera rozmowa przynosi nieoczekiwane skutki. 


Krok 5

Znajdź czas na odpoczynek. Tylko pamiętaj – bez wyrzutów sumienia!


Krok 6

Dbaj o sen i dobrze się odżywiaj. 


Trening czyni mistrza – poznaj skuteczne sposoby na to, jak opanować stres.


Gdy spotkamy się z jakąś ciężką dla nas sytuacją, często staramy się jej później unikać, wypieramy ją i nie przyjmujemy jej do siebie. Ten mechanizm, paradoksalnie, prowadzi do tego, że sami namnażamy sobie stresu. Czas, by zaakceptować trudne emocje, które nas przytłaczają. Stań się bardziej świadomy!


Twoim narzędziem będzie trening uważności, który pomoże Ci zadbać o Twój slow life. Co to oznacza? Zwolnisz, stopniowo nauczysz się koncentrować na tym, co przeżywasz. Poczujesz dystans do sytuacji, które powodują stres i cierpienie. Nauczysz się sobie z nimi radzić. Może właśnie zmagasz się z mocnym lękiem lub nerwicą?


1. Oddech 

Skup się na swoim oddechu. Jeśli chcesz, zamknij oczy. Weź powoli wdech, a następnie wydech. Słuchaj, jak powietrze ulatnia się na zewnątrz, a wraz z nim – Twój stres i napięcie. Jeżeli poczujesz niepokój, a w Twojej głowie pojawi się wodospad myśli i emocji – zaakceptuj go, bez oceniania siebie, bo to całkowicie normalne. Postaraj się skupić ponownie na oddechu, ze spokojem i życzliwością. Poczuj i obserwuj, jak zachowuje się Twoje ciało przy wdechu i wydechu. 


To ćwiczenie wykonuj nie tylko w domu, ale wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz. Daj sobie czas. Na początku wystarczy minuta treningu dziennie. 

Pytanie pomocnicze: Co dzieje się w moim ciele tu i teraz?


2. Emocje

Nic nie jest stałe. Tak samo emocje. Możemy doświadczać emocji pozytywnych, ale i trudnych. Często gdy towarzyszą nam te drugie staramy się z nimi walczyć. I wówczas czujemy, że wyrządzają nam krzywdę. Nie dając sobie zgody na przeżywanie złości, smutku lub innych emocji i uczuć sprawiamy, że nasze życie przepełnia stres i napięcie. Emocje to naturalne reakcje organizmu, nieodłączny element ludzkiego życia. Emocji potrzebuje każdy. Warto jest je poznać, nauczyć się bycia świadomym tego co w danej chwili doświadczamy. Pozwól na swobodne przepływanie myśli, emocji. Dzięki temu zrozumiesz co czujesz, co właśnie przeżywasz a to pozwoli Ci zredukować napięcie i pozbyć się stresu.  


3. Akceptacja

Czym jest akceptacja każdy dobrze wie. Jednak często zapominamy o akceptacji wobec siebie - swoich uczuć, emocji, potrzeb. Staramy się chronić, np. obraz własnej osoby mówiąc: “Nie jestem słabeuszem”, “Takie rzeczy mnie nie ruszają”. Prowadzi to do stawiania muru przed potrzebną akceptacją własnych uczuć, a tym samym akceptacji tego co doświadczamy, co ma miejsce realnie, prawdziwie. Odrzucamy więc chęć bycia w kontakcie z rzeczywistością. Nie pozwalamy na pojawienie się trudności.  Akceptacja to zgoda, na to co przeżywamy, doświadczamy. To jeden ze sposobów radzenia sobie ze stresem. Skoro nie blokujemy tego co czujemy, co przeżywamy w danym momencie, nie piętnujemy też napięcia. Czas praktykować akceptację swojego życia, doświadczeń i siebie samych.


Radzenie sobie ze stresem jest umiejętnością, którą jesteś w stanie wypracować. W procesie nauki radzenia sobie ze stresem możesz wspomóc się konsultacjami z wybranym specjalistą. Nie poddawaj się. Powodzenia!